6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri Hakkında Basın Açıklaması

 

  6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri Hakkında

 

   6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Mw=7.7 büyüklüğünde ve 8.6 km derinliğinde bir deprem meydana gelmiştir. Kuvvetli yer hareketi istasyonlarından alınan ilk veriler depremin geniş bir bölgede çok etkili olduğuna işaret etmektedir. Deprem, ilk bilgilere göre Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Hatay, Osmaniye ve Kilis’te yoğun olarak hissedilmiş ve yaygın olarak can ile mal kaybına sebep olmuştur. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında deprem 4. seviye olarak ilan edilmiş olup illerimizde ve AFAD Başkanlık’ta tüm afet grupları toplanmıştır.

   Aynı gün saat 13:24’te Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Mw=7.6 büyüklüğünde ve 7 km derinlikte bir deprem daha meydana gelmiştir. Bölge sismik olarak çok aktif olduğundan AFAD’ın yayınladığı aşağıdaki uyarı büyük önem arz etmektedir:

  “Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Yolları, acil yardım araçları için boş bırakın. Hayati durumlar haricinde telefon görüşmesi yapmaktan kaçının. Afet ve acil durumlarda iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi hayati önemdedir.”

   ODTÜ olarak geçmişte de olduğu gibi, deprem konusundaki bilgi birikimimiz ve deneyimimizle bölgede jeolojik ile sismotektonik koşulların, yapısal hasar dağılımının ve nedenlerinin, zemin koşullarının yapı hasarına etkisinin ve bölgedeki diğer yapı türlerinin performansının araştırılması yönünde çalışmalarımız başlamıştır.

    Tüm ülkemize başsağlığı dileriz.

    Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.